C​hemia spawalnicza

Jako firma od lat działająca w branży spawalniczej, znamy potrzeby naszych Klientów w zakresie chemii spawalniczej. Oferowane przez nas produkty muszą spełniać wszystkie najwyższe standardy, gdyż przy ich stosowaniu w grę wchodzi nie tylko koszt i efektywność, ale też często zdrowie naszych Klientów i ich pracowników. 

Znamy potrzeby branży spawalniczej od strony produkcyjnej, dlatego każdy może znaleźć  u nas produkt odpowiadający jego potrzebom. Oferujemy preparaty antyodpryskowe, pozwalające na zabezpieczenie styków oraz chemię do trawienia stali nierdzewnych. Produkty do trawienia i pasywacji, znajdujące się w naszej ofercie, pochodzą od uznanej firmy Avesta, obecnie Böhler, która ma ponad 100- letnie doświadczenie w tej dziedzinie. 

Produkowane przez nią preparaty do trawienia i pasywacji dają pewność uzyskania najlepszych efektów w maksymalnie bezpieczny, sprawdzony oraz efektywny kosztowo sposób. W naszej ofercie można znaleźć produkty dostosowane do różnych sposobów nakładania, na przykład trawienia pędzlem, natryskowego lub w kąpieli oraz do wykonania każdego etapu trawienia - odtłuszczania, trawienia, pasywacji i ewentualnej neutralizacji.

Zabezpieczanie styków przed korozją i odpryskami

W naszej ofercie nie mogło zabraknąć „byczej krwi” oraz preparatów antyodpryskowych. Powszechnie znane w branży środki do zabezpieczania styków przed korozją i ograniczania przywierania odprysków to wyjątkowe usprawnienie procesu spawania. Ich zastosowanie ogranicza obróbkę przed i po spawaniu. Ich zastosowanie w szczególności w warunkach budowy, pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów ponownego przygotowywania styków do spawania czy też czyszczenia po spawaniu.

Trawienie stali nierdzewnej

Pozostawienie na powierzchni stali nierdzewnej pozostałości zanieczyszczeń, przebarwień oraz tlenków, w szczególności w niesprzyjających warunkach doprowadzi do korozji. Na korozję szczególnie narażone są złącza spawane, ze względu na proces cieplny oraz obróbkę mechaniczną. Sposobem na odtworzenie ochronnej warstwy tlenków oraz przywrócenie atrakcyjnego wyglądu stali nierdzewnej jest proces trawienia. Przebiega on w kilku etapach, w zależności od środowiska pracy oraz wybranych konfiguracji produktów do trawienia i pasywacji. W klasycznym systemie  trawienie stali nierdzewnej wykonuje się w etapach: odtłuszczanie i czyszczenie mechaniczne, trawienie, pasywacja oraz neutralizacja popłuczyn.

Odtłuszczanie

Dostępny u nas środek czyszczący Avesta Cleaner 401 jest przeznaczony do przygotowania powierzchni do procesu trawienia. Umożliwia on usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na osłabienie wykonywanego procesu obróbki. 

Dlatego też zastosowanie tego preparatu odtłuszczającego wraz z oczyszczeniem mechanicznym stanowi pierwszy etap trawienia i pasywacji stali. Jest on wytworzony na bazie kwasu i pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, jakie można znaleźć na oczyszczanej powierzchni. Zaliczyć do nich można między innymi odciski butów i narzędzi, tłuszcze, smary czy też pyłki kurzu.

Trawienie pędzlem

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów nanoszenia preparatu na powierzchnię metalu. Wśród oferowanych przez nas produktów przeznaczonych do rozprowadzania za pomocą pędzla znajdują się:

- Avesta Classic Pickling Gel 122, 

- Avesta Basic Pickling Gel, 

- Avesta BlueOne 130,

- Avesta RedOne 140.

Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, jednak sam proces ich nakładania jest bardzo zbliżony. Pastę lub żel należy przed użyciem dokładnie wymieszać, a następnie rozprowadzić pędzlem na odtłuszczonej wcześniej powierzchni oraz pozostawić na zależny od zawartości pierwiastków stopowych (gatunku) stali i kilku innych czynników czas.

Trawienie natryskowe

Inną metodą trawienia, do której produkty można znaleźć w naszej ofercie, jest trawienie natryskowe. Pozwala ono na równomierne rozłożenie preparatu na poddawanej obróbce powierzchni, co jest bardzo istotnym elementem zarówno w procesie trawienia, jak i pasywacji dużych powierzchni. 

W związku z tym oferujemy dwa podstawowe środki, takie jak Avesta RedOne 240 oraz Avesta Duplex Pickling Spray 250, które mają postać aerozolu i zapewniają lepsze efekty wyrównania koloru powierzchni, niż jest to możliwe w przypadku procesu nakładania pędzlem.

Trawienie w kąpieli

Ostatnią metodą, jaką można zastosować w procesie trawienia, oferowanymi przez nas preparatami jest tak zwane trawienie w kąpieli. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się Avesta Pickling Bath 302. Jego „moc” można z łatwością dostosować do poddawanego procesowi trawienia i pasywacji metalu, gdyż w zależności od potrzeb można go odpowiednio rozcieńczyć. 

Świetnie sprawdzi się w przypadku stałej obróbki stali nierdzewnych na zakładzie, szczególnie mniejszych powierzchni lub skomplikowanych kształtów, gdzie trawienie pędzlem lub natrysk nie gwarantują zabezpieczenia całej powierzchni elementu.

Pasywacja

Chemia spawalnicza stosowana w procesie trawienia ma na celu odtworzenie na powierzchni metalu bariery ochronnej. Ostatnim etapem jest pasywacja. Oferowane przez nas środki do pasywacji, takie jak Avesta Passivating Agent 601 i Avesta FinishOne FinalRinse 630 są stworzone właśnie do tego celu.

Avesta Passivating Agent 601 jest środkiem wymagającym późniejszej neutralizacji popłuczyn, natomiast FinishOne Final Rinse 630 został opracowany z myślą o trudnych zadaniach -  maksymalnie ograniczeno jego negatywny wpływ na środowisko poprzez modyfikację składu chemicznego i nie wymaga neutralizacji, zachowując przy tym skuteczność działania. Doceniło to wielu naszych Klientów.

Neutralizacja

Wspomniany wyżej proces neutralizacji, do którego można zastosować Avesta Neutralizer 502, pozwala na oczyszczenie ścieków po procesie trawienia i pasywacji.

Dbamy o to, by każdy z naszych Klientów mógł znaleźć w naszej ofercie wysokiej jakości chemię spawalniczą umożliwiającą bezpieczne przeprowadzenie trawienia i pasywacji na każdym etapie tego procesu. Doradzamy klientom w doborze zestawów, w zależności od rozmiaru i warunków zadania. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami preparatów oraz sposobu ich użycia w poradniku firmy Böhler oraz do sprawdzenia naszej oferty w sklepie!

chemia spawalnicza - preparat antyodpryskowy zabezpieczenia styków, trawienie i pasywacja - chemia spawalnicza nkor

 Poradnik trawienia firmy Boehler

Trawienie pędzlem

Nazwa Opakowanie Dokumentacja produktu
Avesta Classic Pickling Gel 122 2,4kg     Karta produktu
    Karta charakterystyki
Avesta Basic Pickling Gel 2,4kg     Karta produktu
    Karta charakterystyki
Avesta BlueOne 130 2,4kg, 12kg     Karta produktu
    Karta charakterystyki
Avesta RedOne 140 2,4kg, 12kg     Karta produktu
    Karta charakterystyki